Po powitaniu gości na sali zapanowała ciemność, rozlegała się tylko nastrojowa i wprowadzająca atmosferę zadumy melodia „Cisza” grana na trąbce.
Członkinie Kółka Teatralnego oraz młodzież szkolna złożyli pod symbolicznymi brzozowymi krzyżami białe i czerwone znicze. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Recytowane były wiersze najsłynniejszych polskich poetów, takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Maria Konopnicka. Swoje talenty recytatorskie pokazali uczniowie klas IV SP oraz III GIM. Podczas recytacji w tle rozległa się muzyka Chopina, co dało dodatkowe efekty w odbiorze. Doskonałym uzupełnieniem były piosenki patriotyczne i wojskowe śpiewanie zarówno przez uczennice szkoły, jak i osoby dorosłe, które zaangażowały się w organizację uroczystości.
Bardzo widowiskowo wyglądały też wspaniałe inscenizacje i tańce w wykonaniu uczniów klas I-III i IV. Wyjątkowego splendoru dodały im specjalne efekty świetlne przygotowane przez firmę „Vega”. Dodatkowym urozmaiceniem wieczoru był występ szkolnego zespołu obrzędowego „Szakiety”, który zaprezentował się w tradycyjnych, ludowych strojach. Montaż słowno-muzyczny był tak skonstruowany, że przedstawiał kolejne etapy w dziejach Polski prowadzące do odzyskania niepodległości. Nie zabrakło również nawiązania do historii kraju po roku 1918. Wówczas na scenie pojawili się gimnazjaliści w żołnierskich strojach.
Część oficjalną uroczystości zakończyło odśpiewanie hymnu państwowego. Ważnym punktem Wieczornicy było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie akordeonu.
W przygotowanie imprezy bardzo zaangażowały się panie z Zespołu Teatralnego, które upiekły ciasta oraz zorganizowały poczęstunek. Dla uczczenia naszej Niepodległej sołtys wsi ufundował ogromny biało- czerwony tort, który wniesiony z płonącymi świecami podkreślił rangę uroczystości. Z tej okazji odśpiewano również 100 lat dla naszej Ojczyzny i złożono Jej życzenia.
Impreza została zorganizowana przy ścisłej współpracy Stowarzyszenia „Na krańcu Wielkopolski w Szkaradowie” oraz Szkoły Podstawowej. Licznie zgromadzona widownia bardzo ciepło przyjęła występy dzieci i dorosłych. Nastroju dodały rozbłyskujące światła świec zafundowanych przez firmę „Bolsius”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób przy udziale gości oraz miejscowej społeczności, mimo niedogodności związanych z przerwą w dopływie prądu 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, zostało uczczone w sposób godny i doniosły. W tym miejscy należy też wpomnieć, że głównymi koordynatorkami całego przedsięwzięcia były panie: Marlena Żyto i Irena Szponik, którym to należą się szczególne podziękowania.